Biohumus zwany inaczej wermikompostem to nic innego jak materia organiczna rozłożona w procesie trawienia w przewodzie pokarmowym dżdżownicy kalifornijskiej.
Spis treści
Jak powstaje biohumus?
W marketach czy centrach ogrodniczych dostępny jest biohumus w formie płynnej. Jest to wodny roztwór kompostu dżdżownicowego. Kompost ten produkowany jest przez dżdżownicę kalifornijską inaczej zwaną kompostową. Na pierwszy rzut oka różni się ona od popularnej u nas dżdżownicy ziemnej kolorem. Jest bardziej czerwona. Dżdżownica kalifornijska żywi się materią organiczną (resztkami z gospodarstwa domowego i odpadkami z ogrodu, skoszoną trawą, zepsutymi owocami i warzywami , obornikiem). Jest długowieczna, żyje do 16 lat i w sprzyjających warunkach szybko się rozmnaża. Optymalne warunki do życia to 10 – 20ºC i 80% wilgotność podłoża. Dżdżownice kalifornijskie są stosunkowo łatwo dostępne i każdy może zająć się ich hodowlą. Stwarzając im odpowiednie warunki mamy łatwy dostęp do wartościowego nawozu.
Zalety stosowania biohumusu
Biohumus to nawóz bogaty w substancje organiczne, które poprawiają jakość plonów. Rośliny, które były nim zasilane zawierają mniej metali ciężkich i azotanów, przez co mają lepsze walory smakowe. Dlatego również chętnie stosowany jest przy produkcji zdrowej żywności. Duża zaletą wermikompostu jest również to, że może on być stosowany przez cały okres wegetacyjny, zarówno w ogrodzie ozdobnym jak i warzywnym. Można stosować go do zasilania zarówno roślin ogrodowych jak i domowych. Przy czym istnieje niewielkie ryzyko przenawożenia. Biohumus zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój roślin oraz łagodzi stresy przy ich przesadzaniu. Umożliwia szybsze ukorzenianie się roślin oraz przyspiesza ich rozwój. Wpływa również korzystnie na strukturę gleby i użyźnia ją oraz utrzymuje wilgotność podłoża. Ponadto jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.
Zasady stosowania
Biohumus w sklepach dostępny jest w formie płynnej. Ma on barwę brunatną i pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu. Prawdziwy biohumus nie powinien mieć żadnych domieszek mineralnych. Biohumus płynny może być stosowany zarówno doglebowo jak i dolistnie. Przed użyciem należy rozcieńczyć go wodą według zaleceń producenta. Czasami można użyć biohumus nierozcieńczony przy nawożeniu interwencyjnym roślin.
fot.PLANTA,FOTOLIA