Spis treści
- Wymagania borówki amerykańskiej
- Jesienne nawożenie borówki
- Jesienne nawadnianie borówki
- Zabezpieczenie przed zimą
- Cięcie borówki
- Zakładanie nowych plantacji jesienią
Po zbiorze owoców nie możemy zapomnieć o krzewach borówki amerykańskiej. Jesienią należy przygotować ją do zimy i zadbać, aby w kolejnym sezonie wydała obfity plon.
Wymagania borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska należy do rodziny wrzosowatych. Rośliny te do prawidłowego rozwoju wymagają żyznego, kwaśnego podłoża o pH 3,8-4,8. W takich warunkach najlepiej się rozwijają i owocują. Ponieważ maja płytki system korzeniowy, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu roślin. W uprawie borówki amerykańskiej najlepiej sprawdzi się nawadnianie kropelkowe, dzięki któremu niewielka ilość wody jest stale dostarczana w obrębie korzeni. Aby borówka rodziła smaczne owoce najlepiej posadzić ją w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatrów.
Jesienne nawożenie borówki
Zasilając krzewy borówki amerykańskiej pamiętajmy o odpowiednim zakwaszaniu podłoża. Taki nawóz zakwaszający możemy stosować w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Wiosną i tuż po zbiorach możemy zastosować specjalnie przygotowany nawóz do borówek, jesienią natomiast musimy sięgnąć po nawóz specjalny. Nawożenie jesienne ma za zadanie przygotować roślinę na zimę oraz wpłynąć na obfite plony w następnym sezonie. Dlatego nawozy aplikowane jesienią nie powinny mieć w swoim składzie azotu. Nawóz bezazotowy pomaga roślinie wejść w stan uśpienia. Fosfor i potas, które w nawozie jesiennym się znajdują, wpływają na rozwój korzeni oraz wzmacniają odporność rośliny na niskie temperatury, co w okresie jesienno-zimowym jest bardzo istotne.
Jesienne nawadnianie borówki
Borówka amerykańska jest rośliną z płytkim systemem korzeniowym. W okresie wegetacji wymaga stałego dostarczania wody, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Jeśli jesień jest sucha to dobrze jest utrzymać podlewanie. Jeśli jesień jest deszczowa, krzewy nie wymagają dodatkowego nawadniania.
Zabezpieczenie przed zimą
Krzewy borówki amerykańskiej dosyć dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Posadzone w zacisznym miejscu nie wymagają zabezpieczenia części nadziemnej przed zimą. Wyjątek stanowią młode rośliny lub te posadzone późną jesienią. Te krzewy warto zabezpieczyć agrotkaniną zimową lub stroiszem, ale dopiero po pierwszych przymrozkach. Uwagi natomiast wymaga system korzeniowy. Ponieważ borówki korzenią się płytko istnieje ryzyko, że korzenie w mroźną, bezśnieżną zimę mogą przemarznąć. Dlatego dobrze jest jesienią usypać kopczyki w obrębie korzeni. W tym celu można wykorzystać korę, trociny, igliwie czy zrębki roślin iglastych. Wszystkie te materiały mają dodatkowo właściwości zakwaszające podłoże, co korzystnie wpływa na rośliny. Ściółka wokół roślin chroni również przed rozwojem chwastów oraz zatrzymuje wodę w podłożu.
Cięcie borówki
Główne cięcie borówki przeprowadza się wczesną wiosną. Jesień nie jest odpowiednim czasem na przeprowadzenie tego typu zabiegu, ponieważ pobudza on roślinę do wzrostu, co może ostatecznie skończyć się uszkodzeniem krzewu w okresie zimowym. Cięcie możemy przeprowadzić jedynie wtedy, gdy zauważymy na roślinie obumarłe pędy lub takie z objawami choroby. Wówczas takie gałęzie usuwamy poniżej chorej tkanki, a zainfekowane pędy najlepiej spalić.
Zakładanie nowych plantacji jesienią
Ze względu na warunki pogodowe panujące jesienią jest to bardzo dobry czas na założenie plantacji borówki amerykańskiej. Młode rośliny mają czas na aklimatyzację. Pamiętajmy, aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki – osłonięte miejsce i kwaśne podłoże. Po posadzeniu sadzonki należy podlać i wyściółkować. Nawożenie lepiej zostawić na wiosnę.