Pielęgnacja roślin

Cebule do nasadzeń wiosennych

Część roślin kwitnących pochodzi z rejonów o łagodniejszym klimacie, dlatego nie mogą zostać na zimę w ogrodzie. Aby cieszyły nas na letnich i jesiennych rabatach musimy zasadzić je wiosną.

Spis treści

  1. Cebule, bulwy, kłącza
  2. Zakup cebulek
  3. Wybór miejsca i przygotowanie podłoża
  4. Sadzenie cebulek

Cebule, bulwy, kłącza...

Cebule, bulwy, kłącza to organy podziemne roślin służące do rozmnażania

Cebulki to niejednoznaczny termin, którym określamy organy roślinne znajdujące się pod ziemią. W rzeczywistości mówiąc o cebulkach myślimy o cebulach właściwych, kłączach, bulwach i bulwiastych łodygach podziemnych

Cebula to część podziemna rośliny składająca się z wielu warstw. Przykładem roślin cebulowych są: narcyz, tulipan, lilia, szafirek, przebiśnieg czy hiacynt.

Kłącza przypominają korzeń, ale w rzeczywistości mogą być podziemną łodygą, zawierającą zarówno korzenie jak i pędy. Kłącza rozrastają się pod ziemią bardzo szybko. Najbardziej znane rośliny to canna (paciorecznik) czy irysy. Łatwo je rozmnażać przez podział kłącza.

Bulwy to krótkie i grube owalne podziemne części łodygi pokryte pąkami. Rośliny takie jak: dalie, liliowce, kaladium, zawilec, begonia, glorioza, syngonium wyrastają z nabrzmiałych bulw.

Bulwy mogą mieć także postać bulwiastych łodyg podziemnych (bulwocebul) przypominających zewnętrznie cebule. Ich organem spichrzowym jest silnie zgrubiała łodyga, a nie liście jak w przypadku cebul. Cała bulwocebula okryta jest pergaminowymi łuskami, które są zmodyfikowanymi liśćmi przytwierdzonymi w węzłach łodygi. Przykłady to mieczyk, krokus, krokosmia, frezja czy cyklamen.

Rośliny cebulowe stanowią bardzo bogatą grupę roślin. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się dla nich miejsce, choć ich uprawa wymaga trochę wysiłku. Odwdzięczą się nam jednak feerią barw w okresie kwitnienia.

Zakup cebulek

W sklepach ogrodniczych wybór cebulek jest olbrzymi

W sklepach ogrodniczych wybór jest olbrzymi, dlatego każdy znajdzie coś dla ciebie. Paleta barw kwiatów, różnorodność kształtów i rozmiarów roślin, pozwoli na skomponowanie rabaty nawet przez najbardziej wymagającego ogrodnika. Kupując cebulki należy zwrócić uwagę aby były one zdrowe, jędrne, bez plam, narośli i innych uszkodzeń. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.

W sklepach spotkać można niekiedy cebule pobudzone (wypuszczające pędy). Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż panująca w placówkach handlowych pokojowa temperatura jest sygnałem dla rośliny do rozpoczęcia wegetacji. Jest to zjawisko korzystne i nie należy się takich roślin obawiać. Kupując je mamy pewność, że kwiaty szybciej pojawią się na rabatach. Pamiętać należy, by obchodzić się z nimi ostrożnie. Zakupione cebule należy jak najszybciej posadzić, aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.

Wybór miejsca i przygotowanie podłoża

Przed posadzeniem cebulek należy przygotować miejsce

Zanim przystąpimy do sadzenia cebul musimy poznać wymagania poszczególnych gatunków. Jest to podstawa, aby rośliny dobrze rosły i cieszyły nas swoim wyglądem. Musimy poznać wymagania poszczególnych roślin dotyczące nasłonecznienia, wilgotności, jak i pH gleby. Dla większości roślin dobra jest gleba lekka i przepuszczalna. Gdy jest zbyt gliniasta można wymieszać ją z piaskiem,torfem odkwaszonym, substratem lub drobną korą; gdy zbyt piaszczysta wzbogacamy ją kompostem, torfem odkwaszonym lub substratem.

Przed posadzeniem cebulek ziemię należy odchwaścić, w szczególności usuwając korzenie chwastów trwałych. Chwasty niszczymy ręcznie lub przy użyciu herbicydów. Glebę należy jeszcze przekopać, wymieszać z wieloskładnikowym nawozem mineralnym, i wyrównać.

Sadzenie cebulek

Głębokość sadzenia cebulek uzależniona jest od ich wielkości

Cebule, bulwy i kłącza kwiatów kwitnących latem sadzimy na wiosnę. Są to rośliny zazwyczaj bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego na zimę muszą być wykopywane i przechowywane w pomieszczeniach.

Głębokość na jakiej sadzimy cebule uzależniona jest od ich wielkości. Zazwyczaj głębokość ta równa jest dwóm lub trzem wysokościom cebuli. Sadząc cebule w lekkich glebach można sadzić trochę głębiej. Odstępy pomiędzy cebulami powinny wynosić ok 2-3 szerokości cebuli. Przed posadzeniem cebule można namoczyć w środku grzybobójczym.

Pamiętajmy: zawsze sadźmy cebulki piętką do dołu. Jeśli mamy problem z odróżnieniem gdzie jest góra a gdzie dół cebulki, bezpieczniej jest położyć ją na boku i wtedy przykryć ziemią.

Zaleca się sadzenie cebul w grupie, po kilka w jednym , większym dole. Gdy urosną i zakwitną będą stanowiły barwną plamę w ogrodzie. Cebulki posadzone symetrycznie wyglądają nienaturalnie.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry