Pielęgnacja roślin

Forsycja w ogrodzie

Oznaki zbliżającej się wiosny doskonale możemy zauważyć w ogrodach. Robi się coraz cieplej i pojawiają się wiosenne rośliny. Jednym z najwcześniej kwitnących krzewów jest forsycja.

Forsycja to niewysoki krzew dorastający do 2-3 m. Pochodzi z Azji , ale obecnie możemy znaleźć ją w ogrodach w wielu regionach świata. W Polsce najczęściej spotykana jest Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia). Ze względu na małe wymagania chętnie wykorzystywana jest do nasadzeń w zieleni miejskiej, w parkach czy na skwerach oraz w przydomowych ogrodach.

Spis treści

  1. Wymagania
  2. Sadzenie
  3. Nawożenie
  4. Przycinanie

Wymagania

Forsycja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym

Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu. Odznacza się wysoką mrozoodpornością, jednak może zdarzyć się, że w bardzo mroźne zimy przemarznie. Dlatego dobrze jest sadzić ją w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego podczas suszy dobrze jest ją podlewać. Aby zatrzymać wilgoć w podłożu można ściółkować np. przekompostowaną korą.

 

Sadzenie

Forsycję najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Duża wilgotność gleby w tym czasie pozwala na szybszy wzrost korzeni. Rośliny kupowane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon. Pamiętać należy o podlewaniu nowo posadzonych roślin.

Nawożenie

Krzewy forsycji najlepiej nawozić wiosną, po kwitnieniu. Zastosować można, np. Nawóz mineralny pod róże czy nawóz długodziałający Policote. Możemy również zastosować nawozy organiczne, np. Obornik granulowany lub kompost.

Przycinanie

Forsycje przycinamy po kwitnięciu koniec kwietnia - maj

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych forsycji jest jej przycinanie. Nieodpowiedni termin cięcia spowoduje, że nie będzie ona kwitła. Forsycja zawiązuje pąki w jesieni, a kwitnie na przełomie marca i kwietnia następnego roku. Obcinając ją na przedwiośniu usunęlibyśmy wszystkie pąki i w tym roku forsycja niestety nie kwitłaby. Aby utrzymać forsycję w dobrej formie i odpowiadającym nam kształcie powinniśmy ją ciąć kiedy już przekwitnie. Zazwyczaj jest to koniec kwietnia początek maja. Najpierw usuwamy pędy uszkodzone, przemarznięte lub suche. Musimy zwrócić uwagę czy nie ma pędów krzyżujących się. Jeśli są to je wycinamy. Pędy skracamy o 1/3 długości, jeśli są długie możemy nawet o 2/3. Pamiętajmy, aby ciąć ukośnie, ok. 5mm nad pąkiem liściowym. Aby zachować ładny pokrój krzewu należy zwrócić uwagę aby pąk nad którym tniemy skierowany był na zewnątrz korony. To spowoduje, ze nowy pęd wyrośnie na zewnątrz nie zagęszczając środka krzewu. Co 3-4 lata usuwamy pędy najstarsze, które już słabiej kwitną.

Przycinanie forsycji

Do cięcia forsycji najlepiej zastosować sekator. Przy cięciu grubszych gałęzi dobrze sprawdzą się nożyce ogrodowe. Musimy zwrócić uwagę, żeby narzędzia były czyste i ostre. Jeśli wycinamy grubsze pędy, rany po cięciu możemy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Cięcie forsycji przeprowadzamy przy bezdeszczowej pogodzie.

 

Fot.PLANTA,I-STOCK

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry