Pielęgnacja roślin

Pielęgnacja roślin balkonowych

Maj to dobry czas, aby zadbać o ukwiecenie naszych balkonów i tarasów. Po 15 maja mija już ryzyko przymrozków i bez obaw możemy zabrać się do pracy.

Spis treści

  1. Stanowisko
  2. Pojemniki
  3. Podłoże
  4. Podlewanie
  5. Nawożenie
  6. Oczyszczanie roślin
  7. Zwalczanie szkodników i chorób
  8. Balkon na cztery pory roku

Stanowisko

Wybór kwiatów balkonowych jest olbrzymi

Balkon to wizytówka domu. Czasem jest jedynym miejscem, gdzie możemy mieć kontakt z przyrodą. Jest również miejscem, gdzie w pięknym otoczeniu można odpocząć. Bogaty wybór sadzonek kwiatów balkonowych powoduje nieraz, że bez zastanowienia kupujemy wszystko co nam się podoba. Niestety później okazuje się, że kwiaty nie rosną tak, jak byśmy chcieli. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne kwiaty zastanówmy się, jakie warunki panują na naszym balkonie czy tarasie. Balkon o wystawie północnej czy wschodniej wymagać będzie posadzenia roślin cieniolubnych. Na balkonie o wystawie południowej czy zachodniej możemy posadzić rośliny lubiące słońce.

Pojemniki

Tworząc kompozycje z roślin balkonowych pamiętajmy żeby dobrać rośliny o podobnych wymaganiach

Pojemniki, w których sadzimy rośliny decydują o klimacie i nastroju całego balkonu. Wybierając pojemniki starajmy się, aby stanowiły spójną całość i podkreślały piękno roślin. Do wyboru mamy doniczki plastikowe, metalowe, ceramiczne czy drewniane. Tylko od naszych upodobań zależy, jakie pojemniki wybierzemy. Ważne jest jednak to, żeby każdy z nich miał odpowiednie otwory odpływowe. Oprócz tego z jakiego materiału zastały zrobione doniczki, ważny jest również ich rozmiar. Szczególnie istotne jest to w przypadku roślin wieloletnich, które będą rosły na balkonie. Muszą mieć one odpowiednią ilość podłoża do prawidłowego wzrostu.

Podłoże

Sadząc rośliny balkonowe możemy zastosować ziemię dedykowaną dla tych roślin

Jeśli mamy już wybrane pojemniki i rośliny, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego podłoża. W centrach ogrodniczych dostępne są specjalnie przygotowane podłoża do kwiatów balkonowych czy pelargonii. Podłoża te skomponowane są na bazie mieszanki torfu oraz specjalistycznego nawozu zawierającego komplet niezbędnych składników odżywczych. Pozwala to roślinie na lepszy wzrost w nowym miejscu. Sadząc rośliny do pojemników warto wymieszać podłoże z Hydrożelem. Jest to preparat o strukturze drobnych kryształków, które w połączeniu z wodą absorbują ją i tworzą magazyn wody dla roślin. Pozwala to zmniejszyć częstotliwość podlewania oraz stanowi rezerwuar wody dla roślin w momencie naszej krótkotrwałej nieobecności. Musimy również zwrócić uwagę na wymagania glebowe roślin sadzonych na balkonach. Dotyczy to głównie iglaków i roślin kwaśnolubnych. Sadząc takie rośliny pamiętajmy o zastosowaniu podłoża do roślin kwaśnolubnych.

Podlewanie

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie

Podlewanie to czynność obowiązkowa, jeśli już zdecydowaliśmy się na rośliny na balkonie. W prawdzie istnieją rośliny odporne na suszę, ale zdecydowana większość bez wody po prostu uschnie i będzie szpecić nasz balkon. W podlewaniu najważniejsza jest systematyczność. W zależności od wymagań roślin i wystawy naszego balkonu, oraz pojemności pojemnika, w którym roślina została posadzona, rośliny musimy podlewać przynajmniej raz dziennie. Przy większych upałach możemy je podlać 2 razy dziennie. Najlepiej robić to wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce nie świeci bezpośrednio na rośliny. Rośliny podlewajmy obficie, tak żeby woda zaczęła wypływać otworami w dnie. Nie zostawiajmy jednak wody na podstawkach, ponieważ nadmiar wody szkodzi roślinom. Podlewając uważajmy również, aby nie moczyć liści roślin, ponieważ to może przyczyniać się do powstawania różnych chorób, z którymi później będziemy musieli walczyć. Jeśli często wyjeżdżamy warto zastanowić się nad zamontowaniem na balkonie nawadniania kropelkowego lub posadzić rośliny w specjalnych doniczkach samo nawadniających się.

Nawożenie

Szeroka gama nawozów pozwala zadbać o wszystkie rośliny balkonowe

Sadzonki posadzone w specjalnie przygotowane podłoże maja zapewnione składniki odżywcze na start. Po około 2 – 3 tygodniach powinniśmy zacząć dokarmiać rośliny balkonowe. Do wyboru mamy nawozy granulowane, krystaliczne czy płynne. Możemy wybrać nawozy do konkretnej grupy roślin, np. do pelargonii lub po prostu do roślin kwitnących. Rośliny wieloletnie, np. iglaki zasilajmy nawozami przeznaczonymi do iglaków. Jeśli na naszym balkonie rosną rośliny owocujące czy prowadzimy mini ogródek warzywny, również te rośliny zasilmy specjalnie dla nich skomponowanym nawozem. Pamiętajmy jednak, aby stosować się do zaleceń producenta i nie przesadzać z nawożeniem. Zbyt duża dawka nawozu spowoduje przeciwny do oczekiwanego efekt. Dla osób ceniących wygodę na rynku dostępne są również nawozy długodziałające, jak Polikote do roślin balkonowych i kwitnących. Stosuje się je już podczas sadzenia i miesza z podłożem. Dzięki dwóm frakcjom granul (nieotoczkowanych i otoczkowanych) działa dwufazowo: odżywiając rośliny bezpośrednio po aplikacji oraz długofalowo, a efekty nawożenia widoczne są do 4 miesięcy od aplikacji. 

Oczyszczanie roślin

Pamiętajmy i usuwaniu przekwitłych kwiatów, wówczas roślina ładnie się prezentuje i bujniej kwitnie

Dotyczy to głównie roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża okres kwitnienia i nie dopuszcza do tworzenia się nasion. Pozwala to roślinie na zawiązywanie nowych kwiatów. Usuwanie natomiast suchych czy zwiędłych liści powoduje, że nasze rośliny wyglądają zdrowo i spełniają swoją funkcję ozdobną.

 

 

Zwalczanie szkodników i chorób

Zwalczając szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki warto zastosować preparaty ekologiczne

Rośliny rosnące na balkonach i tarasach, tak jak wszystkie rośliny narażone są na ataki ze strony szkodników. Dlatego musimy je stale monitorować i zawczasu reagować na jakiekolwiek choroby czy szkodniki. Najczęściej na roślinach balkonowych można spotkać mszyce, przędziorki i mączliki. Są to szkodniki, których łatwo możemy się pozbyć stosując ekologiczne metody, np. Afik na mszyce czyli preparat oparty na naturalnych polisacharydach. Działa w sposób mechaniczny przez utworzenie kleju wokół szkodników, na powierzchni opryskanych roślin. Przy wilgotnej pogodzie lub nieodpowiedniej pielęgnacji roślin mogą pojawić się również choroby grzybowe, jak mączniak, rdza czy plamistość liści. Z tymi chorobami musimy walczyć specjalnie do tego przeznaczonymi środkami ochrony roślin dostępnymi w centrach ogrodniczych.

Balkon na cztery pory roku

Pamiętajmy, że balkon może być ozdobą przez cały rok. Dlatego starajmy się zmieniać kwiaty i dekoracje w zależności od pory roku. Pamiętajmy również, że na balkonie z powodzeniem możemy hodować owoce i warzywa oraz zioła.

Fot. PLANTA, FOTOLIA

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry