Pielęgnacja roślin

Rośny kwasolubne - jak dbać o glebę

Rośliny kwasolubne to te, które wywodzą się z rodziny wrzosowatych. Do najbardziej popularnych należą rododendrony, azalie, wrzosy, wrzośce, żurawiny, pierisy, kalmie, golterie, wszystkie borówki: czarna, brusznica, i wysoka.

Spis treści

  1. Badanie gleby
  2. Nawozy zakwaszające
  3. Torf kwaśny
  4. Materiały ściółkujące
  5. Podlewanie
Wrzosy to rośliny kwasolubne

Rośliny te najlepiej rosną w glebie zakwaszonej, poniżej 5 pH, choć są to cechy gatunkowe i np. odpowiednie pH dla borówki to 3,5 - 4. Obecnie przy każdej zakupionej w szkółce roślinie znajduje się informacja o warunkach uprawy, w tym i odpowiednim pH gleby. Dla tych roślin takie zakwaszenie gleby warunkuje ich prawidłowy rozwój. Jest kilka sposobów na utrzymanie niskiego pH gleby, zapewniającego rozwój oraz kwitnienie tych roślin. Brak odpowiedniego środowiska spowoduje, że będą  mieć słabe przyrosty, będą słabo kwitnąć lub w ogóle nie podejmą kwitnienia.

Niskie pH gleby roślinom kwasolubnym jest potrzebne, ponieważ dopiero w takich warunkach ich korzenie są w stanie prawidłowo pracować, pobierając z gleby składniki pokarmowe potrzebne roślinom do ich rozwoju. Większość wrzosowatych lubi wilgotną, ale przepuszczalną glebę. Tylko wrzosy i wrzośce wolą tereny bardziej suche. Najważniejsze zadanie ogrodnika to utrzymać niskie PH gleby. Można to osiągnąć na kilka sposobów.

Badanie gleby

Badanie pH podłoża pozwala na aplikację odpowiednich nawozów

Do badania kwasowości gleby służą ph-metry. Są to urządzenia wbijane lub w postaci płytki z płynem Helliga. W przypadku kwasomierzy wbijanych dla osiągnięcia wiarygodnych wyników, należy trzymać się ściśle instrukcji użycia. Kto nie bada gleby powinien jesienią ściółkować rośliny kwasolubne, a wiosną zastosować nawóz zakwaszający, choć będzie to zabieg „na wyczucie”, a nie świadome działanie.

Nawozy zakwaszające

Nawóz zakwaszający pozwala utrzymać kwaśny odczyn podłoża

Jednym z prostych sposobów zakwaszania gleby wokół roślin kwasolubnych jest zastosowanie nawozu zakwaszającego. Często wybieranymi nawozami są siarczan amonu i siarczan potasu. Do nawożenia roślin kwasolubnych dobrze jest wybierać nawozy dedykowane, ponieważ one już same w sobie działają zakwaszająco, choć ich działanie jest mniejsze niż ich typowo zakwaszające odpowiedniki. Wszystkie nawozy należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

 

Torf kwaśny

Torf kwaśny to nie tylko sposób na obniżenie pH gleby, ale również materiał ściółkujący. W procesie łączenia się z glebą powoduje, że ta staje się bardziej przepuszczalna, chłonna, a także lepiej magazynuje składniki pokarmowe. Przy zakupie torfu zwrócić należy uwagę, by nie był przesuszony. Poznać to można po nieproporcjonalnym w stosunku do objętości ciężarze. Taki torf rozluźni glebę, ale nie będzie chłonął i zatrzymywał wody w glebie.

Materiały ściółkujące

Kora z drzew iglastych pomaga utrzymać niskie pH gleby

Niektóre materiały ściółkujące w naturalnym procesie butwienia powodują zakwaszenie gleby. Do takich materiałów należą trociny, zrębki oraz kora drzew iglastych. Po zastosowaniu takiej ściółki w przypadku nawożenia roślin dawkę nawozu można zwiększyć o 10-15%, ponieważ ściółka wchłonie część nawozu, co przyspieszy jej rozkład.

Podlewanie

Czasem nie dostrzega się istoty podlewania, a szczególnie tego, czym podlewamy rośliny. Woda z wodociągu nie jest najlepszym rozwiązaniem w stosunku do roślin kwasolubnych, gdyż jej pH ma lekko zasadowy odczyn. Rośliny kwasolubne najlepiej jest podlewać wodą deszczową, gdyż jej pH najczęściej jest lekko kwaśne.

Woda sprawia również, że pod jej wpływem (wypłukiwanie) odczyn gleby się zmienia, dlatego tak ważna jest dbałość o odpowiednie pH gleby jeśli rośliny kwasolubne w ogrodzie mają bujanie rosnąć i obficie kwitnąć.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry