Spis treści
- Warzywa zimujące w gruncie a warzywa ozime
- Dlaczego wysiewać warzywa ozime
- Kiedy siać warzywa ozime
- Miejsce wysiewu i przygotowanie gleby
Warzywa zimujące w gruncie a warzywa ozime
Warzyw ozimych nie można mylić z tymi, których nie musimy wszystkich zbierać jesienią, a nawet przymrozki im nie przeszkadzają. Chodzi tu o kapustę brukselkę, szpinak, roszponkę, pory czy jarmuż, których zbiór zaczynamy późną jesienią i trwa on aż do zebrania ostatnich plonów już w zimie.
Warzywa ozime to takie, które wysiewamy późną jesienią, a zbieramy dopiero wiosną w przyszłym roku. Do najpopularniejszych należy od lat sadzony czosnek ozimy. Stosunkowo niedawno dołączyła do niego cebula dymka ozima. Jest też wiele warzyw których nasiona dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami i wczesną wiosną dają plon nawet o trzy tygodnie wcześniejszy. Czasem nawet wcześniej, niż siew nasion wiosennych.
Dlaczego wysiewać warzywa ozime
Późną jesienią, kiedy przypada okres wysiewu warzyw ozimych prac w ogrodzie jest mniej, więc można go poświęcić na siew warzyw. Wiosną areał ten będzie już zagospodarowany więc prac wiosennych mniej. Nasiona warzyw ozimych przeczekując trudny zimowy okres bardzo szybko wchodzą w okres rozwoju, w tym czasie jest mniej szkodników i chorób grzybowych, więc warzywa rosną zdrowsze i dorodniejsze.
Do wysiewu nasion późną jesienią nadają się: koper (np. Ambrozja. Lukullus, szmaragd), szpinak ozimy, wczesne odmiany marchwi (np. Amsterdamska, Kalina, Karotina, Kinga, Pierwszy zbiór) i pietruszki (np. naciowa, Cukrowa, Konika), rzodkiewka, sałata masłowa, szalotka, rukola, roszponka. Na wielu opakowaniach można znaleźć adnotację, że dane nasiona nadają się na wysiew zimowy.
Kiedy siać warzywa ozime
Czas sadzenia i wysiewu warzyw ozimych rozpoczyna się w październiku i może trwać do końca listopada. Trzeba dobrze śledzić prognozy pogody i siać/sadzić dopiero po pierwszych przymrozkach. Zbyt wczesne wysadzenie lub wysiew może spowodować zbyt wczesne wschody i narazić młode rośliny na przemarznięcie. Dlatego nie ma co się spieszyć. Ze względu na ekstremalne warunki, zwiększamy normę wysiewu nasion o 30-40% oraz siejemy głębiej o około 2 cm.
Niektórym warzywom, takim jak roszponka, niektóre sałaty, nie szkodzi mróz, więc nawet gdyby wzeszły bardzo wcześnie - nic się im nie stanie. Szpinak nawet powinien wypuścić kilka liści, jest warzywem mrozoodpornym.
Miejsce wysiewu i przygotowanie gleby
Nasiona na siew ozimy powinniśmy wysiewać w zacisznym miejscu warzywnika, ale nie zacienionym. Teren nie może być obniżony, aby nie tworzyły się tam zastoiska mrozu. Zwrócić należy uwagę, aby nie siać na tym samym miejscu roślin z tej samej rodziny, np., marchwi po marchewce lub pietruszce itp. Przed wysiewem nasion należy przygotować glebę usunąć resztki zebranych jesiennych plonów oraz chwastów. Można zastosować nawozy organiczne lub kompost, jednak przed wysiewem nasion okopowych, na tych grządkach nie stosujemy oborników granulowanych. W takim przypadku również nie wapnujemy gleby. Zwrócić należy uwagę, aby gleba była przepuszczalna, aby wiosenne roztopy nie „utopiły” młodych warzyw.
Jeśli po wysianiu nasion „nie zapowiadają” opadów śniegu, dobrze jest zasiewy przykryć agrowłókniną zimową lub założyć niski tunelik ogrodowy
Przy zachowaniu tych kilku wskazówek każdy ogrodnik może doczekać się szybkich i zdrowych plonów wczesną wiosną.