Spis treści
- Budowa i rodzaje żyłek
- Dobór żyłki do urządzenia
- Żyłki okrągłe
- Żyłki kwadratowe
- Żyłki o profilu gwiazdki
- Żyłki specjalne
- Opakowania na żyłki
- Zasady bezpieczeństwa
- Tabele pomocnicze
Budowa i rodzaje żyłek
Jakość żyłki zależy od rodzaju tworzywa sztucznego, z jakiego jest wykonana – powinno być mocne i elastyczne, oraz jej budowy. Bywają żyłki jednorodne, złożone z dwóch warstw tworzywa sztucznego oraz tworzywa sztucznego połączonego z metalem.
Żyłki oprócz tworzywa, dodatkowych materiałów i grubości różnią się od siebie przekrojem. W handlu można spotkać żyłki o przekroju okrągłym, kwadratowym, trójkątnym, gwiazdki. Ich różnorodność wpływa na szybkość, komfort i efekty pracy. Dobór żyłki odpowiedniej grubości i profilu to satysfakcja kosiarza ze swojej pracy. Artykuł ten opary jest o żyłki marki GardenMax.
Dobór żyłki do urządzenia
Dobór żyłki do urządzenia należy zacząć od odczytania informacji z instrukcji o grubości żyłki, jaką można pracować danym urządzeniem. Wybór według własnego uznania może wiązać się z dwoma ryzykami. Jeśli zastosujemy zbyt grubą żyłkę, będzie to powodować przegrzanie maszyny, a nawet jej uszkodzenie. Zbyt cienka będzie się często rwała. W obu przypadkach lekceważenie informacji z instrukcji może się skończyć przykrymi konsekwencjami – zniszczeniem maszyny, lub dużymi wydatkami na ciągle urywające się żyłki.
Żyłki okrągłe
Żyłki o przekroju okrągłym są najbardziej uniwersalne i produkowane do wszystkich urządzeń każdej mocy. Najczęściej stosuje się je do koszenia miękkich roślin typu trawy w trawniku.
Najrzadziej się zrywa, gdyż okrągły profil sprawia, że napotkawszy przeszkodę żyłka najczęściej się po niej ślizga.
Żyłki okrągłe można kupić jednolite, z rdzeniem z tworzywa innego rodzaju, rdzeniem metalowym a nawet z wtopionymi opiłkami żelaza. Dzięki rdzeniowi naprężenia w czasie pracy żyłki są tak rozłożone, że żyłki te są mocniejsze od zwykłych. Częściej występują w większych grubościach i służą do koszenia twardszych roślin typu chwasty, a najgrubsze z nich pomogą również pozbyć się niechcianych siewek drzew, czy zarośli.
Wadą żyłek okrągłych jest duży rozrzut koszonej trawy oraz mocno postrzępione krawędzie źdźbeł trawy spowodowane urywaniem części liścia przez okrągłą żyłkę, w przeciwieństwie do ostrzejszych –kwadratu czy gwiazdki.
Żyłki kwadratowe
Żyłki kwadratowe mają ostre krawędzie, co powoduje, że koszone rośliny są odcinane. Zazwyczaj grubsze rozmiary przeznaczone są do koszenia chwastów i wysokich traw. Ich profil powoduje, że używając kwadratowej żyłki szybciej się pracuje. Dlatego też bardzo dobrze sprawdzi się przy koszeniu dużych obszarów.
Żyłki o profilu kwadratowym również występują w kilku rodzajach. Jeden z nich to „twist”, czyli żyłka skręcona. Skręcenie powoduje, że żyłka taka ciszej pracuje. W przypadku zastosowania jej do podkaszarki elektrycznej, będzie ona ciszej pracować niż przy koszeniu trawy normalną żyłką.
Inną wersją tego przekroju, jest skręcony kwadrat z rdzeniem. Żyłki kwadratowe, szczególnie z rdzeniem polecane są do niskich i wysokich chwastów, a także zarośli.
Żyłki o profilu gwiazdki
Żyłka o profilu gwiazdki jest jedną z najostrzejszych żyłek. W związku z profilem wbijającym się w czasie pracy w przeszkody, co kończy się zerwaniem żyłki, polecane są do pracy na terenach, gdzie kontakt z przeszkodami typu murki, płoty, pnie drzew etc. będzie jak najrzadszy.
Żyłki specjalne
Wśród żyłek „do zadań specjalnych” znaleźć można żyłkę o profilu zwanym zęby piły (saw teeth). Jest to żyłka o profilu kwadratowym, ale dwie przeciwległe krawędzie mają nacięcia, jak zęby piły. Powoduje to, że żyłka jest wyjątkowo ostra i mocna. Jest dostępna tylko w dużych grubościach i służy głównie do wycinania wysokich i twardych chwastów, oraz chaszczy, typu jeżyny, młode, niepotrzebne samosiewki drzew.
Opakowania na żyłki
Omawiając rodzaje żyłek, trudno nie zwrócić uwagi na opakowania, w jakich są oferowane. Można je kupić z dołączonym kartonikiem, na którym najczęściej jest zawieszona w sklepie oraz takie w blistrach (patrz foto). Po zakupie żyłki z kartonikiem, aby ją zacząć używać, kartonik należy zdjąć i najczęściej zostaje on wyrzucony. Przygotowując odpowiednią długość do nawinięcia na głowice, żyłka może się poplątać, a kiedy się skończy tylko po resztce, która została na głowicy można się zorientować, jaka to była grubość, bodowa i profil.
W przypadku zakupu nieco droższego opakowania w blistrze – ułatwi on przechowywanie, bo łatwo taką żyłkę będzie zawiesić w odpowiednim miejscu, pobieranie żyłki z opakowania, gdyż można ją wysnuwać bez obawy o splatanie. A kiedy się skończy – wiadomo, jaka to była żyłka, a nawet, jakiej firmy, co jest również warte zapamiętania, szczególnie, kiedy żyłka dobrze sprawdziła się w pracy.
Zasady bezpieczeństwa
Zasady bezpieczeństwa opisane są na opakowaniu. Dotyczą odpowiedniego ubioru oraz strefy bezpieczeństwa w czasie koszenia. Lekceważenie tych zasad może wywołać poważne konsekwencje.
To chyba najważniejsze cechy żyłek do trymerów, podkaszarek i kos. Producent sugeruje grubość żyłki, a użytkownik decyduje o wyborze przekroju w zależności od tego, co ma być koszone.
Tabele pomocnicze
W tabelach przedstawiono rekomendacje wykorzystania żyłek GardenMax do koszenia różnych grup roślin oraz zalecane profile żyłki, w zależności od grubości materiału przeznaczonego do koszenia.