Spis treści
Kwitnąca jesień i zima
Jednym ze sposobów, aby zmienić szary obraz ogrodu w okresie jesienno – zimowym, jest posiadanie w nim roślin jednorocznych lub wieloletnich, które kwitną bardzo długo, aż do zimy, lub w okres kwitnienia wchodzą dopiero pod koniec roku lub w pierwszych miesiącach roku następnego. Choć dużo zależy od pogody, są rośliny, które w okresie kwitnienia tolerują niskie temperatury, a nawet opierają się niewielkim przymrozkom. Oczywiście, aby osiągnąć taki efekt należy zadbać o to w odpowiednim czasie, szczególnie, jeśli chodzi o wysiew nasion jednorocznych.
Listopad to miesiąc, kiedy ogród ubarwiają astry, chryzantemy, ciemierniki, cynie, dalie, kapusta ozdobna, lawenda, wrzosy.
W grudniu, przy łagodnej zimie podziwiać możemy ciemierniki, jaśminy nagokwiatowe, kaliny wonne, oczary pośrednie, wrzośce, zimokwiaty wczesne. Zwrócić należy uwagę, że w tej grupie najbardziej wrażliwe są jaśminy wonne i nie w każdej strefie klimatycznej Polski poradzą sobie z zimową aurą.
Styczeń to czas oczarów, ciemierników, kaliny wonnej, wawrzynków, wrzośców, a w lutym dołączą do nich: wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg.
W marcu otwiera się okienko kwiatowe i na scenę wkraczają: cebulica syberyjska, kosaćce, krokusy, miłki wiosenne, przylaszczki, śnieżniki, śnieżyce wiosenne, tulipany wczesne. Zaczynają również kwitnąć krzewy i drzewa: dereń, forsycja, leszczyna, wierzby, a pod koniec miesiąca wiśnie i śliwy.
Kolorowe owoce i pędy
Jednak nie tylko kwiaty mogą zdobić ogród zimą. Na uwagę zasługuje wyjątkowo dekoracyjna trzmielina oskrzydlona zwana ognistym lub płonącym krzewem, która swoimi czerwonymi liśćmi wprowadza ogród w okres jesienno – zimowy. Ciekawy efekty kolorystyczne mogą wprowadzić krzewy i drzewa o owocach utrzymujących się w okresie zimy na pędach, np.: ogniki, derenie, jarzębiny, głogi, śnieguliczki, berberysy, kaliny koralowe, bez czarny, irga, mahonia.
Niektóre drzewa i krzewy szczególnie zimą, pozbawione liści, eksponują kolorowe pędy - czerwone: dereń biały, klon palmowy, wierzba purpurowa; żółte: dereń rozłogowy, wierzba biała, lipa szerokolistna; białe: brzoza papierowa, brzoza brodawkowata. Lecz nie tylko kolor potrafi zwrócić uwagę odwiedzających ogród – wierzba mandżurska nie tylko ma ciekawe żółtawe pędy, ale są one pięknie poskręcane.
Ogrodowe suche bukiety
Na koniec można wspomnieć o trawach, których zaschnięte liście oraz kwiatostany zachwycają, szczególnie uginając się lekko pod wpływem podmuchów wiatru. Coraz modniejsze staje się zaplatanie traw w finezyjne kształty i warkocze. Trawom wtórują hortensje- królowe nie tylko letnich ogrodów, których wielkie wspaniałe kwiatostany zachwycające latem – mimo utraty kolorów – zimą nie tracą wiele ze swego uroku.
I tak oto, obsadzając ogród roślinami o ozdobnych pędach, utrzymujących długo owoce oraz wchodzące w okres kwitnienia jesienią i zimą, możemy sprawić, że ogród nie pozostanie szary przez kilka miesięcy, a odkryje swoją inną, kolorową jakość.