Spis treści
- Bogaty wybór cebul kwiatowych
- Terminy sadzenia
- Głębokość sadzenia
- Cebulki kwiatowe - instruktaż sadzenia
Bogaty wybór cebul kwiatowych
Już końcem sierpnia w sklepach ogrodniczych pojawiają się cebulki roślin, które zakwitają wiosną. Najbardziej popularne to tulipany, krokusy, przebiśniegi, narcyze, żonkile, hiacynty, ale także czosnki ozdobne, szafirki, cebulice czy szachownice. Ciekawymi roślinami, których cebulki można również zakupić o tej porze roku, są zimowity i krokusy jesienne. Są one o tyle interesujące, że sadząc cebulki w sierpniu zakwitają jeszcze tej samej jesieni.
Terminy sadzenia
Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należą do grupy roślin, które aby zakwitnąć potrzebują, żeby ich cebule przemarzły czyli uległy stratyfikacji. Dlatego też rośliny te sadzimy, w zależności od gatunku, na przełomie września i października. Są jednak wyjątki. Już końcem sierpnia sadzimy cebule zimowitów i krokusów jesiennych. Sierpień to również dobry czas na sadzenie narcyzów, korony cesarskiej czy szachownicy. Zdążą się one dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.
Jeśli jednak minie już październik, a my mamy jeszcze nie posadzone cebulki, możemy posadzić je również w późniejszym terminie. Nawet w listopadzie, jeśli tylko ziemia nie jest jeszcze zamarznięta.
Głębokość sadzenia
Ważne jest na jakiej głębokości posadzimy poszczególne cebulki. Jest to uwarunkowane głównie wielkością cebul. Przyjęte jest, że cebule sadzimy na głębokości odpowiadającej 2- 3-krotnej wysokości poszczególnej cebuli. Na glebach piaszczystych cebulki możemy zasadzić trochę głębiej, na glebach ciężkich trochę płycej.
Schemat w obrazowy sposób przedstawia głębokość sadzenia poszczególnych gatunków roślin cebulowych sadzonych jesienią.
Cebulki kwiatowe - instruktaż sadzenia
Przystępując do sadzenia cebulek roślin kwitnących wiosną musimy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Najlepiej żeby rośliny te rosły w słonecznej lub lekko zacienionej części ogrodu, na glebie żyznej i przepuszczalnej. Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Ziemię należy oczyścić z chwastów oraz poprawić jej żyzność poprzez wymieszanie wierzchniej warstwy gleby z kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Następnie możemy przystąpić do sadzenia. Sadząc pojedyncze cebulki wygodnie jest użyć specjalnej sadzarki, która pozwoli umieścić cebulkę na odpowiedniej głębokości. Sadząc w jednym miejscu więcej cebulek możemy po prostu wykopać większy dołek i na całej powierzchni rozłożyć cebulki, a następcze przykryć je warstwą ziemi.
Aby zabezpieczyć cebulki przed gryzoniami (nornicami, karczownikami) warto zasadzić je w specjalnych ażurowych, plastikowych koszyczkach. Dodatkową zaletą sadzenia w koszyczkach jest to, że ułatwiają one późniejsze wykopywanie cebulek w celu ich przechowania do następnego sezonu.
W prawdzie cebulki roślin kwitnących wiosną muszą ulec przechłodzeniu, jednak przy mroźnej zimie można zabezpieczyć miejsce, gdzie zostały posadzone warstwą kory, suchych liści lub stroiszem.
Z nastaniem wiosny zadbajmy o kwiaty cebulowe stosując specjalnie dla nich przygotowane nawozy firmy Planta