Spis treści
Halloween to magiczne święto. Na ulicach pojawiają się duchy, a w ogrodach i przy wejściach do domów świecące dynie. Przygotowanie stroju nie zabiera dużo czasu, ale aby mieć własną dynię na Halloween trzeba o tym pomyśleć już w kwietniu.
Jaka dynia na Halloween
W nazewnictwie nasion istnieje określenie, które znajduje się na opakowaniu nasion – dynia typu Halloween, od małych ozdobnych (do ok. 1 kg) jak Jack be Little, Spyro, Baby Bear, przez średnie (4-7 kg) Candy, Flynn, Neon, Racer, Boomer po duże (pow. 7 kg) Bellatrix, Howden Premium, Zombie, Igor. Dynie, które się drąży i usuwa pestki, apotem wkłada w nie świeczki muszą być duże. Wyjęte z owoców pestki można zjeść lub wysuszyć (jeśli na opakowaniu nasion nie widniał napis F1) by w przyszłym roku mieć już własny materiał siewny.
Przygotowanie rozsady
Nasiona dyni można wysiewać do gruntu około połowy maja, ale aby dać roślinie więcej czasu na wzrost i wytworzenie dużych owoców (jagód) warto jest przygotować rozsady już w kwietniu w szklarni, lub ciepłym pomieszczeniu np. w mieszkaniu.
Do doniczek rozsadowych o średnicy ok. 7 cm sypiemy ziemię uniwersalną i w każdej umieszczamy po dwa, maksymalnie trzy nasiona dyni. Kiedy wzejdą i pojawia się pierwsze liście, usuwamy najsłabsza roślinę. Aż do momentu wysadzenia jej na właściwe miejsce w gruncie nie przesadzamy ich. Po 15 maja wysadzamy na miejsca stałe.
Miejsce w warzywniku, uprawa
Aby dynie urosły dorodne, muszą rosnąć w słonecznym i zacisznym miejscu ogrodu . Przed posadzeniem grządkę można nawieźć nawozem organicznym: obornikiem granulowanym, kompostem. Dynie w czasie wzrostu potrzebują dużo wody, dlatego też w okresach przesuszenia konieczne jest ich podlewanie. To zapewni, że owoce będą duże. W sezonie rośliny można nawozić nawozem mineralnym uniwersalnym, albo do warzyw. Od sierpnia nawozimy nawozem jesiennym. Przyspieszy to dojrzewanie i zapewni lepsze przechowywanie owoców. Z końcem sierpnia uszczykujemy końcówki pędów głównych, aby zahamować wzrost. Dzięki temu rośliny całą energię skupią na już wytworzonych owocach,a te będą większe, z dobrze wykształconymi nasionami . Pod koniec lata (nie wcześniej) można oberwać liście zasłaniające dynie, dla lepszego wybarwienia.
Zbiór
Dynie zbieramy, kiedy pęd główny i liście zaczynają zasychać, a dynie nabiorą właściwego koloru. Po odcięciu szypułki pozostawiamy je na zewnątrz na ok tydzień, a potem wnosimy do przewiewnego pomieszczenia.
Przed Halloween wycinamy dynie według własnych umiejętności i upodobania.
Foto:Planta, Freepik,Fotolia