Pielęgnacja roślin

Jak wyhodować dynie na Halloween

Źródeł Halloween należy doszukiwać się dawnych obrzędach celtyckich. Ale dopiero kiedy Celtowie dotarli do Ameryki, tam forma jego obchodzenia rozwinęła się do obecnej. Pierwotne lampy wykonywane z rzepy zastąpiły dynie, zrobiło się jaśniej, huczniej i bardziej kolorowo niż wcześniej. Nie można zapomnieć o haśle „Cukierek albo psikus” i cukierkach, głównie dla najmłodszych uczestników zabawy. Po latach obrzęd związany z duszami wrócił na kontynent europejski.

Spis treści

  1. Jaka dynia na Halloween
  2. Przygotowanie rozsady
  3. Miejsce w warzywniku, uprawa
  4. Zbiór

Halloween to magiczne święto. Na ulicach pojawiają się duchy, a w ogrodach i przy wejściach do domów świecące dynie. Przygotowanie stroju nie zabiera dużo czasu, ale aby mieć własną dynię na Halloween trzeba o tym pomyśleć już w kwietniu.

Jaka dynia na Halloween

Wybór odmian dyni jest bardzo duży. Można uprawiać dynie jadalne oraz ozdobne

W nazewnictwie nasion istnieje określenie, które znajduje się na opakowaniu nasion – dynia typu Halloween, od małych ozdobnych (do ok. 1 kg) jak Jack be Little, Spyro, Baby Bear, przez średnie (4-7 kg) Candy, Flynn, Neon, Racer, Boomer po duże (pow. 7 kg) Bellatrix, Howden Premium, Zombie, Igor. Dynie, które się drąży i usuwa pestki, apotem wkłada w nie świeczki muszą być duże. Wyjęte z owoców pestki można zjeść lub wysuszyć (jeśli na opakowaniu nasion nie widniał napis F1) by w przyszłym roku mieć już własny materiał siewny.

Przygotowanie rozsady

Nasiona dyni możemy siać na rozsadę już w kwietniu.

Nasiona dyni można wysiewać do gruntu około połowy maja, ale aby dać roślinie więcej czasu na wzrost i wytworzenie dużych owoców (jagód) warto jest przygotować rozsady już w kwietniu w szklarni,  lub ciepłym pomieszczeniu np. w mieszkaniu.

Do doniczek rozsadowych o średnicy ok. 7 cm sypiemy ziemię uniwersalną i w każdej umieszczamy po dwa, maksymalnie trzy nasiona dyni. Kiedy wzejdą i pojawia się pierwsze liście, usuwamy najsłabsza roślinę. Aż do momentu wysadzenia jej na właściwe miejsce w gruncie nie przesadzamy ich. Po 15 maja wysadzamy na miejsca stałe.

Miejsce w warzywniku, uprawa

Dynia dobrze rośnie w zacisznym miejscu ogrodu na żyznej ziemi

Aby dynie urosły dorodne, muszą rosnąć w słonecznym i zacisznym miejscu ogrodu . Przed posadzeniem grządkę można nawieźć nawozem organicznym: obornikiem granulowanym, kompostem. Dynie w czasie wzrostu potrzebują dużo wody, dlatego też w okresach przesuszenia konieczne jest ich podlewanie. To zapewni, że owoce będą duże. W sezonie rośliny można nawozić nawozem mineralnym uniwersalnym, albo do warzyw. Od sierpnia nawozimy nawozem jesiennym. Przyspieszy to dojrzewanie i zapewni lepsze przechowywanie owoców. Z końcem sierpnia uszczykujemy końcówki pędów głównych, aby zahamować wzrost. Dzięki temu rośliny całą energię skupią na już wytworzonych owocach,a te będą większe, z dobrze wykształconymi nasionami . Pod koniec lata (nie wcześniej) można oberwać liście zasłaniające dynie, dla lepszego wybarwienia.

Zbiór

Dynie zbieramy jesienią. W niskiej temperaturze wytrzymają do zimy.

Dynie zbieramy, kiedy pęd główny i liście zaczynają zasychać, a dynie nabiorą właściwego koloru. Po odcięciu szypułki pozostawiamy je na zewnątrz na ok tydzień, a potem wnosimy do przewiewnego pomieszczenia.

Przed Halloween wycinamy dynie według własnych umiejętności i upodobania.

 

Foto:Planta, Freepik,Fotolia

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry