Pielęgnacja roślin

Rabaty podwyższone - zanim się zdecydujesz

W Polsce nastała moda na budowanie w ogrodach rabat podwyższonych. Jakie są ich zalety, czy mają wady i czy każdy powinien je mieć w ogrodzie? Tekst nie jest poradnikiem - JAK zrobić rabatę podwyższoną, ale CZY zrobić rabatę podwyższoną.

Spis treści

  1. Rabaty podwyższone
  2. Korzyści
  3. Estetyka
  4. Koszty
  5. Płodozmian
  6. Rabaty podwyższone na pewno można polecić osobom
  7. Nie polecamy podwyższonych grządek osobom

Rabaty podwyższone

W ogrodach, powiedzmy eleganckich, które służą tylko estetyce i wypoczynkowi, takie rabaty mogą nadać jeszcze większej elegancji i poczucia porządku. Wykonane z tego samego materiału co elementy ogrodzenia czy wyposażenia, będą się pięknie wkomponowywały i stanowiły całość ogrodu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takich rabatach posadzić rośliny użytkowe.

W przypadku wykonania estetycznych rabat użytkowych - warzywnych, z wyłożeniem ścieżek pomiędzy nimi płytkami, czy wysypaniem drobnym kamieniem dawać będzie poczucie czystości i porządku.

Korzyści

W przypadku rabat użytkowych podwyższenie ułatwi opiekę nad nimi, szczególnie osobom, dla których schylanie się i praca w takiej niewygodnej pozycji jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Dlatego dla osób starszych, które uwielbiają prace w ogrodzie, a także osób poruszających się na wózkach podwyższone grządki są nie do przecenienia. Poczucie bycia potrzebnym usuwa nudę, ma korzystny wpływ na ich psychikę, przyspiesza rekonwalescencję, przedłuża życie, a najprościej mówiąc daje satysfakcję i czyni ich życie piękniejszym.

Na rabatach tego typu rośliny rosną szybciej, są dorodniejsze, bo bardziej „zaopiekowane”, rzadziej uszkadzane przez szkodniki. Do nich mają utrudniony dostęp zwierzęta domowe, więc ich nie niszczą.

Łatwiej ochronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także walczyć ze szkodnikami.

Ale…

Estetyka

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonane są rabaty i jak się on ma do reszty ogrodu. Bardzo modny recykling może idealnie wpasować się w wystrój ogrodu, a może stanowić zbieraninę skrzyń, skrzynek zbitych „naprędce” tylko po to by mieć podwyższoną grządkę, nie pasujących ani do siebie, ani do ogrodu…

Koszty

W zależności od tego, czy rabaty będą wykonane z betonu, kamienia, drewna, tworzyw sztucznych czy metalu, materiały te mają swoją cenę. Nawet jeśli używa się materiałów z recyklingu, kilka rzeczy na pewno trzeba będzie dokupić.  

Wypełnienie takiej rabaty to czasem „dobrych” kilka metrów sześciennych ziemi, z górną warstwą żyznego podłoża – ziemi wymieszanej z kompostem lub kupionej w workach w centrum ogrodniczym.

Ale nie tylko w czasie budowy trzeba liczyć się z kosztami. Gleba w takich grządkach dość szybko przesycha. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie jej umiejscowienia w pobliżu źródła wody, a jeszcze lepszym  zastosowanie systemu nawodnieniowego, a to generuje kolejne koszty. Jeśli nie mamy własnego źródła wody, ani nie zbieramy wystarczająco dużej ilości deszczówki, trzeba się będzie liczyć z wyższym rachunkiem za wodę.

Jeśli planujemy na takich rabatach mieć rośliny wieloletnie, to w przypadku ścian z desek lub metalowych, należałoby wziąć pod uwagę ich ocieplenie na zimę styropianem. Podwyższona rabata naraża korzenie rosnących w niej roślin na przemarznięcie.

Płodozmian

Nie wszystkie rośliny, nadają się do posadzenia w podwyższonych grządkach. Z ozdobnych zwróciłbym uwagę na rośliny wrażliwe na niskie temperatury, ze względu na zagrożenie przemarzaniem systemów korzeniowych. Wysokie mogą nie być tak atrakcyjne, kiedy trzeba będzie podnosić wysoko głowę, aby dostrzec ich urodę. Lepiej sprawdzą się w nich rośliny niewysokie.

Z warzyw, wszelkiego rodzaju nowalijki z takich rabat otrzymamy szybciej niż sadzone w gruncie, gdyż ziemia w nich szybciej się nagrzewa. Ale kłopot mogą sprawić rośliny kapustowate i dyniowate. Potrzebują dużo wody, aby dać obfity i zdrowy plon, więc w okresach upałów i suszy będą wymagały obfitego podlewania.

Rabaty podwyższone na pewno można polecić osobom:

  • dla których estetyczny/dekoracyjny wygląd ogrodu jest bardzo istotny,
  • które chcą mieć ogródek, ale mają problemy ze schylaniem się,
  • które zdają sobie sprawę z kosztów budowy i utrzymania grządek.

Nie polecamy podwyższonych grządek osobom:

  • oszczędnym,
  • mającym problemy z pozyskiwaniem wody do podlewania ogródka,
  • które mają duży teren do zagospodarowania na ogród warzywny.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry