Pielęgnacja roślin

Jak uprawiać truskawki w ogrodzie

Truskawki to chyba jedne z najsmaczniejszych owoców. Wszyscy czekają na nie z utęsknieniem. Zachwycają swoim zapachem i smakiem. Chętnie zjadane są na surowo oraz wykorzystywane w przeróżnych przetworach. Podpowiemy co zrobić, aby cieszyć się ich smakiem prosto z grządki.

Spis treści

  1. Truskawki z własnej uprawy
  2. Zakup sadzonek i termin sadzenia
  3. Uprawa truskawek
  4. Nawóz do truskawek
  5. Podlewanie
  6. Zbiór
  7. Pielęgnacja po zbiorach
  8. Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Truskawki z własnej uprawy

Truskawki to niskie byliny, które można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach

Truskawki to niskie byliny, które można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Powstały jako mieszaniec dwóch gatunków poziomki i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Uprawa truskawek nie należy do najtrudniejszych i nawet początkujący działkowiec da sobie z nią radę. Aby owoce truskawki były smaczne plantację musimy założyć w słonecznym miejscu. Jeśli nasze truskawki posadzimy w cieniu owoce będą mało dorodne i kwaśne. Truskawki dobrze rosną w glebie lekkiej, bogatej w próchnicę. Najlepiej rozwijają się w lekko kwaśnym podłożu (pH 5,5 – 6). Dobrze jest przed posadzeniem truskawek sprawdzić pH podłoża przy pomocy pH metru i odpowiednio je przygotować. Jeśli nie mamy działki z powodzeniem możemy uprawiać truskawki na słonecznym balkonie.

Zakup sadzonek i termin sadzenia

Zakładając poletko z truskawkami wybierzmy sadzonki dostępne w centrach ogrodniczych lub samodzielnie przygotujmy rozsady

Jeśli już wybraliśmy miejsce pod uprawę truskawek przyszedł czas aby zaopatrzyć się w sadzonki. W Polsce uprawianych jest kilkadziesiąt odmian truskawek. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie kilku odmian o różnym terminie owocowania, przedłużymy sobie wtedy okres zbioru. Na rynku dostępne są również odmiany powtarzające owocowanie jesienią. Ważne jest, aby pozyskiwać sadzonki z pewnych źródeł. Najlepiej kupować je z certyfikatem co daje nam pewność co do odmiany oraz jakości danej sadzonki. Pozwala również zminimalizować ryzyko zakupienia roślin chorych. Przy zakupach zwróćmy uwagę czy nie kupujemy przypadkiem jakiegoś „pasażera na gapę” w postaci szkodników. W sklepach ogrodniczych dostępne są trzy rodzaje sadzonek.

 Sadzonki doniczkowane dostępne są praktycznie przez cały sezon. Możemy je sadzić od połowy marca do listopada. Mają one w pełni rozwiniętą bryłę korzeniową. Produkowane są w sterylnym , torfowym podłożu. Jeśli posadzimy je wiosną jest szansa na pojedyncze owoce, ale obfitymi zbiorami możemy się cieszyć dopiero w następnym sezonie.

Sadzonki zielone – kopane z plantacji. Dostępne są jesienią i wczesną wiosną. Mają one bardzo wrażliwy system korzeniowy. Najlepiej posadzić je zaraz po zakupie, żeby nie przeschły korzenie. Tu również plon będzie w kolejnym sezonie po posadzeniu.

Sadzonki frigo  wykorzystywane głównie przez plantatorów do sterowanej uprawy. Są to sadzonki w stanie bezlistnym, które zostały pobrane zimą i przechowywane były w chłodni. Po posadzeniu takie sadzonki rosną bardzo szybko i owocują po ok. 2 miesiącach. Dostępne są one również w sklepach ogrodniczych wiosną i początkiem lata. Sadząc takie truskawki mamy pewność, że w danym sezonie zbierzemy już pierwszy plon.

Jeśli chodzi o termin zakładania plantacji to możemy to zrobić wiosną na przełomie kwietnia i maja. Z takiej plantacji już w roku posadzenia możemy zebrać niewielki plon. Drugim terminem polecanym do sadzenia truskawek jest koniec lata na przełomie sierpnia i września. Do zimy sadzonki zdążą się ukorzenić, a w przyszłym roku będziemy cieszyć się z własnych truskawek.

Uprawa truskawek

Jeśli mamy już wybrane miejsce w ogrodzie i zakupione sadzonki możemy przystąpić do zakładania plantacji. Na początku trzeba przekopać teren, usunąć chwasty i zasilić podłoże nawozem organicznym. Ponieważ truskawki płytko się korzenią, łatwo jest uszkodzić ich system korzeniowy podczas późniejszego plewienia. Aby temu zapobiec dobrze jest zastosować materiał ściółkujący. I tu mamy do wyboru  agrowłókninę lub słomę. Oba te materiały hamują wzrost chwastów oraz chronią owoce przed zanieczyszczeniem. Słomę, pociętą na odcinki 10-20 cm, rozkładamy pomiędzy roślinami pod koniec kwitnienia. Jeśli zdecydowaliśmy się na agrowłókninę zagon przykrywamy odpowiednio dociętym fragmentem włókniny, a następnie przytwierdzamy go do podłoża za pomocą specjalnych szpilek lub kołków. Na włókninie wykonujemy nacięcia w postaci krzyża i w tak powstałe otwory sadzimy sadzonki.

Agrowłóknina czarna i biała jest bardzo przydatna w uprawie truskawek

Truskawki najwygodniej uprawiać jest w rzędach. Najkorzystniejsze odległości pomiędzy rzędami to 40-60 cm. Rośliny sadzimy co 20 – 30 cm co wpływa na prawidłowy  rozwój pojedynczych okazów. Zastosowanie agrowłókniny w uprawie truskawek ma jeszcze inne pozytywne aspekty. Gleba przykryta włókniną szybciej się nagrzewa i rośliny wcześniej rozpoczynają wegetację. Dodatkowo nie stanowi ona bariery dla wody, za to ogranicza jej parowanie, przez co stwarzamy lepsze warunki do rozwoju roślin. Oprócz czarnej agrowłókiny ściółkującej możemy zastosować również białą włókninę, która szczególnie wczesna wiosną, chroni rośliny przed przymrozkami. Biała włóknina jest bardzo lekka, nie ma ryzyka uszkodzenia rośliny, a dodatkowo zabezpiecza rośliny przed zimnym wiatrem czy mocnym deszczem. Pamiętajmy aby w momencie, kiedy rośliny zaczną kwitnąć białą agrowłókninę zdejmować na dzień. Jest to proces niezbędny żeby owady mogły zapylić kwiaty truskawek.

Nawóz do truskawek

Na rynku dostępne są nawozy dedykowane do uprawy truskawek i poziomek

Nawożenie to jeden z ważniejszych zabiegów, który wpływa na wysoki plon roślin. Przed założeniem plantacji najlepiej jest zastosować nawozy organiczne. Może to być kompost lub przefermentowany obornik. Możemy również zastosować dostępny w sklepach ogrodniczych obornik granulowany. Tak przygotowane podłoże zapewni roślinom związki organiczne na początku rozwoju. Wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja dobrze jest zastosować nawozy mineralne dedykowane dla truskawek. Zanim granulki się rozpuszczą i składniki pokarmowe dotrą do roślin minie jeszcze trochę czasu. Jeśli rośliny zaczęły się już rozwijać wtedy można jeszcze zastosować wodo rozpuszczalny nawóz krystaliczny pod truskawki i poziomki. Pierwiastki szybciej dotrą do korzeni i zasilą rośliny. Istotne znaczenie ma również letnie nawożenie po zbiorach owoców. Ma ono wpływ na plon w następnym roku. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producentów dotyczących dawkowania. Wytyczne znajdują się na opakowaniach nawozów,  podane w przystępnej, graficznej formie.

Podlewanie

Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie owocowania

Jeśli wiosna i lato są wyjątkowo suche rośliny potrzebują dodatkowej porcji wody. Szczególnie jest to ważne w okresie owocowania. Niedobory wody mogą skutkować drobnymi, mało soczystymi owocami. Podlewając rośliny w trakcie owocowania uważajmy aby nie moczyć owoców, gdyż może zwiększać to ryzyko chorób grzybowych. Aby zwiększyć wilgotność gleby warto zastosować agrowłókninę, która ogranicza parowanie wody z podłoża.

Zbiór

Owoce truskawek zbieramy systematycznie w miarę ich dojrzewania

Najwcześniejsze odmiany zaczynają dojrzewać już w drugiej połowie maja. Większość truskawek zbieramy w czerwcu. Okres owocowania trwa ok. 3 -4 tygodni. Jeśli posadziliśmy odmiany powtarzające owocowanie, to końcem lipca lub początkiem sierpnia znów możemy cieszyć się truskawkami z własnej działki. Owoce truskawek zbieramy systematycznie w miarę ich dojrzewania. Nie zrywajmy owoców niedojrzałych, ponieważ po zbiorze już nie dojrzeją. Najlepiej zbierać owoce w suchy, słoneczny dzień. Truskawki zebrane w czasie deszczowej pogody nie nadają się do przechowywania. Jeśli zagon truskawek wyścieliliśmy wcześniej agrowłókniną lub słomą, teraz możemy zbierać czyste owoce.

Pielęgnacja po zbiorach

Po owocowaniu osuwajmy rozłogi, które osłabiają rośliny

Po zakończonych zbiorach nie możemy zapomnieć o naszej plantacji. Musimy ją regularnie odchwaszczać i usuwać rozłogi. Osłabiają one rośliny macierzyste, zabierając im cenne składniki mineralne i wodę. 2-3 tygodnie po zbiorach możemy przystąpić do usuwania starych liści. Przycinamy je na wysokość 5 – 7 cm. Usunięcie liści ogranicza wystąpienie chorób, a nowe liście, które pojawią się przed zimą ochronią rośliny przed mrozem. Jeśli na plantacji mamy truskawki powtarzające owocowanie ich liści po  pierwszym owocowaniu nie usuwamy. Pamiętajmy również o kolejnej porcji nawozu po zbiorach.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Tak jak wszystkie rośliny, również truskawki narażone są na ataki szkodników oraz występowanie przeróżnych chorób. Aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób powinniśmy przeprowadzać zabiegi profilaktyczne. Najważniejsze to zmianowanie. Plantację powinniśmy przenieść w inne miejsce po 3 – 4 latach. Po tym czasie rośliny stają się bardzie podatne na choroby oraz zauważalnie zmniejsza się plon. Aby zapewnić sobie zdrową plantację zacznijmy od zakupu zdrowego materiału, odmian odpornych np. na szarą pleśń. Pamiętajmy również o prawidłowej pielęgnacji naszych truskawek. Jeśli już pojawią się choroby czy szkodniki zacznijmy od stosowania preparatów biologicznych. Jeśli te nie pomogą możemy sięgnąć po preparaty chemiczne. Zawsze wybierajmy środki zarejestrowane i stosujmy je zgodnie z zaleceniami producentów. Stosujmy się również do zalecanych okresów karencji.

Fot: PLANTA ,ISTOCK,

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry