Które rośliny możemy rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe
Rozmnażanie przez sztobry dotyczy roślin o zdrewniałych pędach. Są to drzewa i krzewy. Ich lista jest bardzo długa. Dla przykładu można podać platany, katalpy, wierzby, a z krzewów niemal wszystkie: winorośl, winobluszcz, dereń, hortensja, forsycja, jaśminowiec, ligustr, tamaryszek, złotlin, śnieguliczka, żylistek, wajgela, a z owocowych agrest, porzeczki. Jeśli jakaś roślina nie znalazła się na liście, która na pewno nie jest pełna, zawsze można poeksperymentować.
Kiedy pobierać sadzonki
Okres pobierania sadzonek zaczyna się jesienią, po zrzuceniu przez rośliny macierzyste liści. Materiał można pobierać aż do stycznia, choć przygotowane w listopadzie, grudniu będą mieć więcej czasu na wytworzenie zaczątków systemu korzeniowego.
Jak przygotować materiał
Na sadzonki wybieramy młode, jednoroczne zdrewniałe pędy o grubości 8-10 mm. Cienkie części wierzchołkowe pędu nie nadają się na sztobry i trzeba je wyrzucić. Z pozostałej części, w zależności od odległości międzywęźli, dzielimy pęd na części 15-20 cm, po dwie-trzy pary pączków. Odcinamy część pod i nad pączkami około 1 cm od pączków. Dobrze jest od spodu pędy odcinać równolegle, a od góry pod skosem – nie będą się myliły strony przy sadzeniu. Przed wsadzeniem można zanurzyć dolny koniec w ukorzeniaczu. Tak przygotowaną sadzonkę wsadzamy do doniczki z czystym wilgotnym piaskiem, aby całe weszły w podłoże. Można też zostawić nisko nad powierzchnią najwyższą parę pączków.
Jak przechowywać sztobry w zimie
Sadzonki w donicach w okresie zimy można przechować w pomieszczeniu w którym temperatura waha się w granicach 0,5 -5 stopni Celsjusza. Drugim sposobem jest zadołowanie doniczki ze sztobrami w ogrodzie na takiej głębokości, aby nad doniczką była 15 - 20 cm warstwa gleby. Chodzi o to, aby do doniczki z sadzonkami nie dostał się mróz. Różnica w przechowywaniu polega na tym, że o doniczkę z sadzonkami zakopaną w ziemi nie trzeba się martwić, a w przypadku przechowywania sztobrów w donicy w zimnym pomieszczeniu trzeba od czasu do czasu sprawdzić czy piasek całkiem nie wysechł i w razie potrzeby delikatnie podlać sadzonki.
Co robić z sadzonkami wiosną
W okolicy końca marca sadzonki można wyjąć z piasku. Nie muszą mieć długich korzeni – zawiązanie kalusa i białe kropki oznaczające przyszłe korzenie w pełni dają znać, że sztobry przeżyły w dobrej kondycji. Po ich wyjęciu z doniczek można je wsadzić w miejsce docelowe w ogrodzie lub wsadzić do doniczek z ziemią i w ten sposób je hodować, aż do wysadzenia na miejsce docelowe. Sadzimy tak, aby najwyższa para pączków wystawała nad ziemię.
W ten prosty sposób można dochować się własnych sadzonek niemal każdej rośliny zdrewniałej w naszym, ogrodzie.