Spis treści
- Muchy
- Komary
- Mole spożywcze
- Żywiaki chlebowce
- Mączniki młynarki
- Muszki owocówki
- Ćmianki
- Mole ubraniowe
- Spuszczele
- Biedronki azjatyckie
- Uwaga owad pożyteczny!
Muchy

Do najlepiej rozpoznawalnych owadów i najpospolitszych należą muchy. Składają jaja w niezabezpieczonych produktach spożywczych, przenoszą patogeny niektórych chorób zakaźnych a przede wszystkim denerwują. Przeciw nim przygotowano niezły arsenał broni, począwszy od siatek na okna, aby zapobiec ich wlatywaniu do pomieszczeń. Siatki mocowane są na ramkach lub rzepach bezpośrednio przyklejanych do ram okiennych. Do niedawna można było kupić siatki tylko w białym kolorze. Życie jednak pokazało, że w miejscach gdzie się pyli lub okna wychodzą na ulicę, białe siatki szybko pokrywały się widocznym kurzem. Dla poprawy estetyki zaproponowano więc siatki w kolorze szarym i czarnym. Coraz większą popularność zdobywają siatki czarne, gdyż po zamontowaniu ich w oknach niemal ich nie widać. W ofercie sklepów są również kurtyny – siatki na drzwi balkonowe, tarasowe etc.
Kolejną barierą, aby owady te nie nalatywały do naszych mieszkań, są elektrofumigatory oraz świece i pałeczki zapachowe z płynem zawierającym repelent. Niektóre z nich są skuteczne nawet jeśli okna są uchylone.
Jeśli mucha już wleci do pomieszczenia, pierwsze z czym może się spotkać to z packą, która mechanicznie ją wyeliminuje. Obecnie można je kupić w wielu kształtach i kolorach
Dostępne są też niedrogie już lampy UV wabiące i likwidujące nie tylko muchy ale i inne owady. Wykorzystuje się je najczęściej w kuchniach, na tarasach. Do łask wróciły też lepy w formie taśm i naklejek – ekologiczne i skuteczne. Jeśli te środki nie dają rady jest możliwość krótkotrwałego zagazowania pomieszczenia środkiem w sprayu. Po kilkunastu minutach jego działania pomieszczenie należy wywietrzyć i zapobiec ponownemu wlotowi much do pomieszczenia.
Komary

Komary denerwują, alergizują dlatego człowiek im wypowiedział chyba najbardziej żarliwą walkę. Środki zaradcze i zwalczające te owady w większości wypadków są takie jak na muchy, a do tego olejki eteryczne i spraye do zabezpieczania się przed ugryzieniami, kiedy jesteśmy na zewnątrz.
Mole spożywcze
Szkodniki spożywcze, w tym mole spożywcze, najczęściej przynosimy do domu z zakażonymi produktami. Mole spożywcze zanieczyszczają produkty w kuchni, które stają się nie do użytku. Najczęściej można je spotkać w suchych produktach – kaszach, mące, ziarnach m.in. słonecznika, dyni. Mogą przenosić bakterie szkodliwe dla człowieka.
Remedium na nie są pułapki feromonowe. Działają one wabiąco na samce moli, w związku z czym samice nie rozmnażają się. Dlatego też proces likwidacji moli spożywczych trwa do wyginięcia całego pokolenia, około 14 dni.
Żywiaki chlebowce

Bardzo małe, ok 0,5 cm wielkości chrząszcze również mogą pojawić się w kuchni w podobnych miejscach co mole spożywcze, ale i w herbacie, kawie, ryżu. Tam składają niemal niewidoczne jaja, ale rozwijające się larwy już dobrze widać. Całe zainfekowane opakowania z żywnością należy wyrzucić, a szafki dokładnie wyczyścić, a nawet wyparzyć jak się da. W handlu dostępne są również środki na szkodniki spożywcze.
Mączniki młynarki
Dość duże latające chrząszcze w spiżarniach i bytujące w mące, kaszach, wszelkiego rodzaju płatkach śniadaniowych, suszonych owocach, ziołach, to mączniki młynarki. Po usunięciu wszystkich zainfekowanych produktów należy zastosować specjalny środek zamgławiający ULV, który dość łatwo likwiduje tego szkodnika.
Muszki owocówki

Muszki owocówki przynoszone są do domów z owocami a ich rozwojowi sprzyja brak zabezpieczenia owoców oraz mocne ich dojrzewanie. Aby ograniczyć ich rozmnażanie należy owoce przechowywać pod specjalnymi kloszami ze szkła lub siatki lub w lodówce.
Na muszki owocówki dostępne są w sprzedaży specjalne pułapki z płynem wabiącym.
Ćmianki
Ćmianki to takie wizualne skrzyżowanie muchy z ćmą. Wyglądają jak małe ćmy. Przylatują w miejsca wilgotne, w pobliże odpływów wodnych, zlewów itp. oraz w miejsca gromadzenia odpadów kuchennych. Główne nasze działania powinny się skupić na zapobieganiu, szczególnie poprzez utrzymywanie w czystości odpływów, głównie w zlewach kuchennych, prysznicach.
Mole ubraniowe

Mole ubraniowe uszkadzają tekstylia z naturalnych materiałów. Oprócz stosowania pułapek feromonowych, takich jak na mole spożywcze, w szafach często wiszą woreczki z różnymi trutkami bądź repelentami, jak naftalina, lawenda, bagienko. Dobrym sposobem zapobiegawczym jest wynoszenie zimą wszystkich ubrań z materiałów naturalnych, szczególnie futer i kożuchów na mróz, z równoczesnym sprzątaniem, włącznie z myciem szaf, szuflad i półek.
Spuszczele
Spuszczele to szkodniki najczęściej spotykanie w domach i mieszkaniach, w których znajduje się dużo drewna – stoły, ławy, boazeria itp. Dziurki w drewnie mogą świadczyć właśnie o zasiedleniu drewna przez spuszczele. W przypadku ataku tych owadów należy stosować konkretne środki ochrony.
Biedronki azjatyckie

Jesienią biedronki azjatyckie szukają miejsc do zimowania w naszych domach. Są niepożądane nie tylko ze względu na to, że potrafią mocno ugryźć, ale zagrażają naszym biedronkom siedmiokropkom. Najłatwiej pozbyć się ich zbierając odkurzaczem i usunięciem worka.
W walce ze szkodnikami nalatującymi do naszych mieszkań i domów lepsza i tańsza jest profilaktyka niż walka. Do każdego należy dobrać odpowiedni środek zapobiegawczy, a życie w domu stanie się bezpieczniejsze i zdrowsze. Jednym ze sprawdzonych sposobów zapobiegania inwazji szkodników spożywczych jest przechowywanie ich zaraz po zakupie w szczelnych opakowaniach szklanych, plastikowych lub metalowych. Przeciw owadom wlatującym do pomieszczeń pierwszą barierą powinny być siatki w oknach i drzwiach.
Uwaga owad pożyteczny!

Jesienią, najczęściej w okolicy okien, framug pojawia się złotook – owad o seledynowo zielonych przezroczystych skrzydełkach. Jest zupełnie nieszkodliwy dla nas i domu. To wyjątkowy nasz sprzymierzeniec w ogrodzie. Wiosną jego larwy żywią się mszycami. Pozwólmy mu doczekać wiosny, a wspomoże nas w walce z tymi szkodnikami w ogrodzie.