Aby dokonać trafnego wyboru narzędzia, kupujący powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań
Jak grube gałęzie będą cięte nożycami
Jednym z ważniejszych zadań jest odpowiedni dobór nożyc pod względem wielkościowym. Większość nożyc na metkach posiada informację, jakiej maksymalnej średnicy gałąź są w stanie przeciąć dane nożyce. Wybierając się do centrum ogrodniczego po nożyce dobrze jest wiedzieć, jaką średnicę będą miały najgrubsze gałęzie, z którymi chcemy się uporać w ogrodzie.
Czy obcinane będą raczej twarde i suche gałęzie, czy półzdrewniałe zielone
Nożyce do gałęzi posiadają dwa rodzaje ostrzy: nożycowe i kowadełkowe.
W najczęściej spotykanych nożycach z ostrzami nożycowymi jedna część tnąca to ostrze właściwe, a druga przeciwostrze. Przeciwostrze posiada ostrą krawędź, po której przesuwa się ostrze właściwe, odcinające gałąź. Ten typ ostrzy najlepiej sprawdza się w cięciu miękkich, zielonych lub półzdrewniałych, tzw. „świeżych” gałęzi. Takie nożyce nazywamy też nożycami z mijającymi się ostrzami.
Nożycami kowadełkowymi tnie się twarde, a szczególnie suche gałęzie. Posiadają one jedno ostrze, które tnąc gałąź opiera się na tzw. stalnicy. Nożycami z ostrzami kowadełkowymi można ciąć zielone gałęzie, ale ostrze musi być bardzo ostre. W przeciwnym razie dociskana gałąź przez tępe ostrze zostanie zmiażdżona na stalnicy. Takie miejsce cięcia nie tylko jest nieestetyczne, ale również stwarza niebezpieczeństwo łatwego wniknięcia tą drogą do rośliny chorób grzybowych.
Przystępując do pracy należy być pewnym, że narzędzia są sprawne a ostrza ostre.
Czy drzewa, na których będzie wykonywane cięcie są wysokie czy niskie
Proste nożyce do gałęzi posiadają różnej długości rączki. Dobieramy je tak, aby móc swobodnie dosięgnąć najdalej umiejscowionej gałęzi. W przypadku wysokich drzew, aby uniknąć wchodzenia na drabinę można pokusić się o zakup nożyc z teleskopowymi rączkami. Praca przy użyciu takich nożyc jest bezpieczniejsza, niż wychylanie się z nożycami do odległych gałęzi stojąc na drabinie
Kto będzie pracować narzędziem
Duże nożyce do gałęzi potrafią przeciąć konary nawet o średnicy 5 cm, więc aby tego dokonać trzeba użyć dużej siły. Dlatego w niektórych nożycach można spotkać system ułatwiający prace – przegub lub przekładnię. Dzięki nim do usunięcia gałęzi wystarczy użyć dużo mniejszej siły, gdyż mechanizmy te korzystając z praw fizyki ułatwiają prace. Trzecim rodzajem ułatwienia cięcia jest mechanizm zapadkowy, który w sposób krokowy, poprzez stopniowe zagłębianie się ostrza w gałęzi, odcina ją przy dużo mniejszym wysiłku w stosunku do tego ile siły musielibyśmy włożyć używając zwykłych nożyc.
Jaki fundusz przeznaczono na zakup nożyc
Kiedy już wiadomo, jakie nożyce będą potrzene do pracy w ogrodzie, spośród mocno zawężonej oferty wystarczy wybrać takie,m które, mówiąc potopcznie dobrze „leżą w rękach” w obrębie jednego rodzaju nozyć można doszukiwać się niuansów typu – czy pochodzą od renomowanego producenta/importera, czy wykonuje je jakaś niszowa fabryka, jakich materiałów uzyto do wykoania ostrzy, z czego wykonano rączki, czym sa wyłożone itp. Od tego będzie zależeć ich cena.
Jak dobrać nożyce do cięcia?
Można jeszcze zapytać, czy sklep posiada części zamienne, głównie ostrza, sprężyny. Dla niektórych to też ma istotne znaczenie przy wyborze narzędzia.