Spis treści
- Wybór opryskiwacza
- Ogólne zasady postępowania z cieczą użytkową w opryskiwaczach
- Opryskiwacze ręczne zwykłe – budowa i obsługa
- Opryskiwacze ręczne - ciśnieniowe – budowa i obsługa
- Opryskiwacze butlowe zwykłe – budowa i obsługa
- Opryskiwacze butlowe z manometrem
- Opryskiwacz plecakowy
- Tabela rozcieńczeń
Wybór opryskiwacza
Pierwszym parametrem, którym kupujący kierują się przy jego wyborze jest pojemność. Spośród szerokiej oferty możemy wyróżnić dwie główne kategorie opryskiwaczy: zwykłe i ciśnieniowe, a wśród ciśnieniowych: butlowe - z paskiem na ramię i plecakowe, które do pracy zakładane są na plecy. Ale nie tylko pojemność zbiornika różni je od siebie. Dlatego znajomość wszystkich cech opryskiwaczy jest bardzo pomocna przy wyborze tego właściwego.
Ogólne zasady postępowania z cieczą użytkową w opryskiwaczach
W przypadku korzystania z opryskiwaczy w pielęgnacji i ochronie roślin, najważniejsze jest, aby mieć kontrolę nad tym, jaki środek był ostatnio używany w opryskiwaczu. Jeżeli to środek chemiczny, to czy opryskiwacz po pracy został dokładnie wypłukany. Jeśli jest taka potrzeba i możliwość, czyli jeśli niektórych środków używa się często, można do tego celu przeznaczyć osobny opryskiwacz z trwałym opisem, jaki środek jest w nim używany, bez względu na to czy roztwór obecnie znajduje się w zbiorniku czy jest on pusty. Jeśli opryskiwacza używa kilka osób, a została do niego wlana ciecz ze środkiem ochrony roślin, powinno się na opryskiwaczu umieścić etykietę z nazwą użytego środka, jego stężeniem oraz datą, kiedy został wlany. Pozwoli to uniknąć kłopotów zdrowotnych roślin, a czasem i osób pracujących tym sprzętem. Jeżeli po użyciu sprzęt ma zostać wypłukany, to wodę po płukaniu, z resztkową zawartością środka, należy również wykorzystać do oprysku roślin w ogrodzie. Nie wylewa się wody po płukaniu opryskiwacza do kanalizacji. Opakowania po użytych środkach ochrony roślin należy oddać bezpłatnie w miejscu zakupu środka.
Opryskiwacze ręczne zwykłe – budowa i obsługa
W grupie tych opryskiwaczy, czasem nazywanych spryskiwaczami, występują opryskiwacze małe, których wyrzut cieczy uzależniony jest od każdorazowego naciśnięcia dźwigni. Są wygodne i lekkie, bo występują w pojemnościach 0,5 l i 1 l. Bardzo często służą do różnorakich celów w gospodarstwie domowym, a w kwestiach ogrodniczych do spryskiwania roślin w suchych pomieszczeniach w celu zwiększenia wilgotności wokół nich oraz walki ze szkodnikami i chorobami roślin doniczkowych. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby w ogrodzie używać małego opryskiwacza zwykłego, jeśli objętość płynu w nim wystarcza do wykonania zaplanowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W każdym opryskiwaczu jest możliwość regulacji stopnia rozpylenia cieczy, poprzez wykręcenie (mocniejszy strumień) lub wkręcenie (większe rozpylenie) końcówki spryskującej.
Opryskiwacze ręczne - ciśnieniowe – budowa i obsługa
Ręczne opryskiwacze ciśnieniowe o pojemności 1,5 l i 2 l. Tak jak opryskiwacze ręczne zwykłe, ciśnieniowe również nadają się do wszelkich prac domowych i ogrodowych. Różnica „na plus” jest taka, że wygodniej się ich używa, gdyż po wlaniu cieczy do zbiornika i zakręceniu go, wystarczy pompować butlę powietrzem, aż do momentu odczuwania niewielkiego oporu. Wtłaczając powietrze do zbiornika wytwarzamy ciśnienie, którego zadaniem jest wypchnięcie cieczy roboczej po naciśnięciu zaworu blokady. Ważne jest, aby nie pompować powietrza do zbiornika, kiedy ten jest pusty. Pompowanie „na sucho” znacząco przyspiesza zużycie uszczelek i taki sprzęt w krótkim czasie będzie słabo tłoczył powietrze do zbiornika, aż w końcu będzie wymagał wymiany uszczelek. W przeciwnym razie stanie się bezużyteczny. W czasie pracy wystarczy już tylko lekko nacisnąć dźwignię, i pod wpływem ciśnienia roztwór środka, poprzez spryskiwacz, wyrzucany jest na zewnątrz.
W czasie pracy takim opryskiwaczem ciśnienie w zbiorniku maleje, więc kiedy zauważymy, że opryskiwacz „słabo pryska”, należy dopompować powietrza. Tak jak w opryskiwaczy ręcznym możliwa jest regulacja stopnia rozpylenia cieczy. Jeśli chodzi o minusy, to ze względu na większy pojemnik, pełne są cięższe od ręcznych.
Opryskiwacze butlowe zwykłe – budowa i obsługa
Opryskiwacze butlowe posiadają pojemność zaczynającą się od 4 litrów, dlatego też zostały wyposażone w pasek, który ułatwia jego noszenie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy wlew jest wyprofilowany i na tyle szeroki, że łatwo będzie się napełniać butlę. Pracę z opryskiwaczem dodatkowo ułatwia połączona z butlą elastycznym wężykiem lanca. Może być wykonana z plastiku, aluminium lub miedzi. To zależy od firmy i nie ma to znaczenia, jeśli chodzi o jakość, komfort czy szybkość oprysku. Lance mogą mieć stałą długość – są lance krótsze lub dłuższe, lub teleskopowe - wygodniejsze w pracy przy szerokich zagonach lub wysokich roślinach. Dobrze jest zwrócić uwagę, aby dźwignia w rękojeści posiadała blokadę. Umożliwi to pracę bez ciągłego jej naciskania w czasie wykonywania oprysku.
Jest to znaczące udogodnienie w pracy opryskiwaczem. Nakrętka na końcu lancy umożliwia ustawienie, w zależności od potrzeby, poziomu oprysku – od delikatnego zamgławiania do wąskiego strumienia. Wyposażenie butli w zawór bezpieczeństwa uchroni ją od pęknięcia lub rozszczelnienia na zgrzewach w przypadku zbyt dużego ciśnienia wywołanego napompowaniem za dużej ilości powietrza. Tak jak w przypadku małych opryskiwaczy ciśnieniowych, napełnianie butli powietrzem powinno zakończyć się w momencie wyczucia oporu tłoka podczas pompowania.
Opryskiwacze butlowe dostępne są w wielkościach 4 l, 6 l, 8 l i 11 l. Ze względu na litraż, opryskiwacze te wykorzystywane są do małych i średnich ogrodów. W zależności od zapotrzebowania na konkretną ilość oprysku, co często wynika z doświadczenia, dobrze jest kupić opryskiwacz o pojemności największej ilości roztworu potrzebnego do jednorazowego oprysku. Będzie to najwygodniejsze rozwiązanie, a na butlach opryskiwaczy znajdują się miarki litrowe, pomocne w przygotowaniu mniejszej ilości substancji do oprysku.
Opryskiwacze butlowe z manometrem
Opryskiwacze z manometrem, dostępne w pojemnościach 5 l i 8 l, różnią się od zwykłych wbudowanym w głowicę nakręcaną na butlę ciśnieniomierzem. Umożliwia to koordynowanie ciśnienia, co skutkuje jednakowym wyrzutem cieczy roboczej, a tym samym pomaga w równomiernym oprysku całej plantacji.
Opryskiwacz plecakowy
Opryskiwacz plecakowy, ze względu na pojemność, przeznaczony jest do dużych gospodarstw i plantacji. Jego pojemność przekłada się na wagę, dlatego też najwygodniej jest pracować nim niosąc go na plecach. W związku z tym inny jest sposób wytwarzania ciśnienia w zbiorniku, poprzez dźwignię napędową pompy, którą osoba dokonująca oprysku może w trakcie pracy dopompowywać powietrze wytwarzając oczekiwane ciśnienie.
Opryskiwacze te znajdują największe zastosowanie na polach uprawnych, w sadach i na dużych powierzchniach agrarnych. Jednym z ciekawych akcesoriów tego opryskiwacza, jest dwudyszowa głowica do lancy, zwiększająca szerokość roboczą.
Podsumowując, wśród szerokiej oferty opryskiwaczy, różnią się one od siebie nie tylko pojemnością, która na pewno ma zasadnicze znaczenie przy wyborze, ale również budową, akcesoriami i sugerowanym przeznaczeniem. Każdy kupujący powinien znać zalety i wady produktu, aby mógł świadomie dokonać wyboru, ponieważ to przełoży się na jego satysfakcję z użytkowania zakupionego sprzętu.
Tabela rozcieńczeń
Zdarza się, że kupując koncentrat, w ulotce napisano kilka zastosowań i proponowane stężenie procentowe roztworu, jakie należy użyć. Poniższa tabela pomoże w określeniu, ile koncentratu należy użyć w stosunku do wody, aby uzyskać odpowiednie stężenie procentowe, w odniesieniu do każdego opryskiwacza.